Trzy podstawowe zasady judo

1. Ustąp aby zwyciężyć Zasada JU.

Jeśli mocniejszy przeciwnik mnie popchnie, na pewno upadnę do tyłu, nawet jeśli zablokuję z całej siły. Jeśli natomiast w momencie pchnięcia ustąpię i wykorzystam stratę równowagi przeciwnika do wykonania własnej techniki to mam szansę na zwycięstwo.

2. Maksimum skuteczności przy minimum wysiłku Zasada SEIRYOKU ZENYO.

Zasada ta opisuje dobór właściwego sposobu (techniki) do określonej sytuacji, polega ona na optymalizacji naszych poczynań. Nie będę przecież po pchnięciu rzucał przeciwnika w tył lecz w przód.

3. Przez czynienie dobra nawzajem do dobra ogólnego Zasada JITA KYOEI.

Ta zasada mówi o szlachetnych założeniach etyki judo, zabrania używać judo poza treningiem lub walką sportową z wyjątkiem obrony koniecznej. Mówi jeszcze o dbaniu o współćwiczących, szczególnie o naszego partnera.
UNESCO uznało, że judo jest to najlepszy początkowy sport do treningu dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 21 lat. „Do wprowadzenia we wszystkich szkołach

Stopnie judo

Judo to japońska sztuka walki, której celem jest wzmacnianie ciał i umysłów. Podczas treningu, ćwiczący chwyta przeciwnika i stara się obezwładnić go rzucając lub trzymając. Judo to sposób na najbardziej efektywne wykorzystanie siły psychicznej i fizycznej. Poprzez ćwiczenie technik ofensywnych i obronnych, ćwiczący dyscyplinuje się oraz kultywuje ciało i ducha. Tak więc ostatecznym celem judo jest dążenie do osobistej doskonałości i w ten sposób przynoszenie korzyści światu.

6kyu

6 KYU

biały pas

5,5kyu

5,5 KYU

biało-żółty pas

5kyu

5 KYU

żółty pas

4,5kyu

4,5 KYU

żółto-pomarańczowy pas

4kyu

4 KYU

pomarańczowy pas

3,5kyu

3,5 KYU

pomarańczowo-zielony pas

3kyu

3 KYU

zielony pas

2kyu

2 KYU

niebieski pas

1kyu

1 KYU

brązowy pas